در حال بارگذاری ...
هفدهم مردادماه

روزخبرنگار از راه رسید

تئاتر کرمانشاه - مینا بهرامی تبار:خبرنگاری شغل نیست یک رسالت است. خبرنگاران چشم و گوش جامعه و مردم هستند

تقویم را که ورق می زنیم به 17 مرداد ماه می رسیم روزی که به نام خبرنگار ثبت شده است. در طول سال، خبرنگاران سعی می‌کنند با قلمشان دغدغه‌ها و درد دل مردم را به گوش مسئولین برسانند اما چه کسی  درد دل و دغدغه‌های خبرنگاران بازگو می‌کند.

خبرنگاران چشم و گوش جامعه و مردم هستند، آیا تا بحال کسی برایشان چشم وگوش شده است؟

خبرنگاران انعکاس دهندگان مشکلات جامعه هستند اما کسی برای دردهایشان قدمی برنمی‌دارد.اکثریت جامعه، کار خبرنگار را نوشتن می‌دانند اما از چگونگی و دشواری انتشار یک خبر، اطلاعی ندارند. اضطراب واسترسی که در پشت انتشار یک خبر وجود دارد را خیلی‌ها نمی‌توانند تحمل کنند.

نبودن امنیت شغلی، نداشتن حقوق ودستمزد مناسب، مشکل مسکن، بی توجهی برخی از مسئولین به فعالیت‌های شبانه روزی خبرنگاران، نداشتن حمایت از سوی مسئولین، نبود رسیدگی به مطالبات،از جمله مشکلاتی است که در حوزه رسانه وجود دارد.

خبرنگاران نیازمند کمیته ای هستند که در طول سال بتوانند به آن مراجعه کنند و ازمشکلاتشان بگویند. برگزاری جلسات چندساعته آن هم صرفا بخاطر بزرگداشت مقام خبرنگار دردی از جامعه مطبوعات دوا نمی‌کند. اگر مسئولین ذیربط در طول سال هم نگاهشان به رسانه و مطبوعات باشد قطعا بسیاری از دردها درمان خواهند شد.

حال که چندی از  ورود ویروس  کرونا به کشور می‌گذرد بیشتر کسب و کار ها تعطیل شدند، اما فعالیت خبرنگار دو چندان شد و مستقیما با این موضوع درگیر بودند. تا بتواند زحمات کادردرمان، درد و رنج بیماران و تلاش‌های مراکز درمانی را به گوش مردم برسانند.

 در تمام دنیا درِ اتاق مسئولین به روی خبرنگار باز است، اما گاهی شده برای ملاقات با یک معاون یا مدیرکل اداره‌ای ساعت‌ها و حتی روز ها منتظر مانده‌ایم در آخر هم آن مدیر یا معاون آنقدر از پاسخگویی طفره می‌رود که تمام خستگی انتظار به تن می‌ماند.

گرفتن حرمت خبرنگار در یک روز و برگزاری آیین تجلیل چاره‌ی کار نیست. چون از 18 مرداد به بعد خیلی از مسئولین هیچ خبرنگاری را به یاد نخواهند داشت و باز همان روال قبلی تکرار می‌شود.

 با جان گرفتن فضای مجازی متاسفانه بازار فیک نیوزها نیز داغ شد و کسانی که در این وادی فعال هستند بعضا به عنوان خبرنگار در ادارات معرفی می‌شوند و ارج وقرب بیشتری نسبت به خبرنگاران واقعی دارند و اکثرا هم کارشان کپی پیست و درج عکس‌های عکاسان دیگر به نام خودشان است. که متاسفانه بشدت مورد تمجید و تقدیر بسیاری از مدیران قرار می‌گیرند و به این شکل کار رسانه‌هایی که مدتها آموزش، تجربه، هزینه و عشق را در پرونده خود دارند سخت‌ و سخت‌تر می‌شود‌.

هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید، به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

 
مطالب مرتبط

هم‌زمان با استان‌های ایلام، لرستان، خوزستان و  کردستان

اجراى تئاتر خیابانى به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در کرمانشاه
هم‌زمان با استان‌های ایلام، لرستان، خوزستان و کردستان

اجراى تئاتر خیابانى به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در کرمانشاه

به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان و کردستان گروه‌های تئاتر خیابانی از سوم لغایت هفتم مهرماه به اجرا می پردازند.

|

در پیام مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس آمده است

تقدیر از اهالی رسانه به مناسبت روز خبرنگار
در پیام مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس آمده است

تقدیر از اهالی رسانه به مناسبت روز خبرنگار

حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و دبیر هفدهمین جشنوارۀ تئاتر مقاومت، به مناسبت روز خبرنگار پیام تقدیری را به پیشگاه اصحاب رسانه تقدیم کرد.

|

پیام تبریک مدیرکل  اداره فرهنگ و ارشاد استان و معاونت هنری و سینمایی به هنرمندان دارای معلولیت

تئاتر روزنه ایست  فراخ برای در نوردیدن  تمام محدودیتها
پیام تبریک مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان و معاونت هنری و سینمایی به هنرمندان دارای معلولیت

تئاتر روزنه ایست  فراخ برای در نوردیدن  تمام محدودیتها

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه  و معاونت هنری وسینمایی این اداره کل در پیامی مشترک کسب عناوین متعدد توسط هنرمندان دارای معلولیت استان را تبریک گفتند.

|

قادر آشنا:

بسته حمایتی وزارت ارشاد برای هنرمندان به زودی اعلام می شود
قادر آشنا:

بسته حمایتی وزارت ارشاد برای هنرمندان به زودی اعلام می شود

مدیر کل هنرهای نمایشی عنوان کرد: بسته کامل حمایتی متضرران کرونا را به زودی وزارت خانه اعلام می کند علت تأخیرش هم طولانی بودن پروسه های اداری است، در زمینه حمایت از سالن های خصوصی هم برنامه هایی از جمله کمک مالی بلاعوض داریم.

|

نگاهی به عملکرد یکساله تئاتر کرمانشاه

اجرای بیش از صد نمایش صحنه‌ای و خیابانی در کرمانشاه
نگاهی به عملکرد یکساله تئاتر کرمانشاه

اجرای بیش از صد نمایش صحنه‌ای و خیابانی در کرمانشاه

در کنار جشنواره تئاتر استانی و نخستین جشنواره تئاتر تجربه های جوان و جشنواره هایی که با همکاری ارگان های مخعتلف برگزار شده، بیش از صد نمایش خیابانی و صحنه ای نیز در سالن ها و سطح شهرستان کرمانشاه در سال 98 به اجرا درآمده است.

|

نظرات کاربران