در حال بارگذاری ...
هفدهم مردادماه

روزخبرنگار از راه رسید

تئاتر کرمانشاه - مینا بهرامی تبار:خبرنگاری شغل نیست یک رسالت است. خبرنگاران چشم و گوش جامعه و مردم هستند

تقویم را که ورق می زنیم به 17 مرداد ماه می رسیم روزی که به نام خبرنگار ثبت شده است. در طول سال، خبرنگاران سعی می‌کنند با قلمشان دغدغه‌ها و درد دل مردم را به گوش مسئولین برسانند اما چه کسی  درد دل و دغدغه‌های خبرنگاران بازگو می‌کند.

خبرنگاران چشم و گوش جامعه و مردم هستند، آیا تا بحال کسی برایشان چشم وگوش شده است؟

خبرنگاران انعکاس دهندگان مشکلات جامعه هستند اما کسی برای دردهایشان قدمی برنمی‌دارد.اکثریت جامعه، کار خبرنگار را نوشتن می‌دانند اما از چگونگی و دشواری انتشار یک خبر، اطلاعی ندارند. اضطراب واسترسی که در پشت انتشار یک خبر وجود دارد را خیلی‌ها نمی‌توانند تحمل کنند.

نبودن امنیت شغلی، نداشتن حقوق ودستمزد مناسب، مشکل مسکن، بی توجهی برخی از مسئولین به فعالیت‌های شبانه روزی خبرنگاران، نداشتن حمایت از سوی مسئولین، نبود رسیدگی به مطالبات،از جمله مشکلاتی است که در حوزه رسانه وجود دارد.

خبرنگاران نیازمند کمیته ای هستند که در طول سال بتوانند به آن مراجعه کنند و ازمشکلاتشان بگویند. برگزاری جلسات چندساعته آن هم صرفا بخاطر بزرگداشت مقام خبرنگار دردی از جامعه مطبوعات دوا نمی‌کند. اگر مسئولین ذیربط در طول سال هم نگاهشان به رسانه و مطبوعات باشد قطعا بسیاری از دردها درمان خواهند شد.

حال که چندی از  ورود ویروس  کرونا به کشور می‌گذرد بیشتر کسب و کار ها تعطیل شدند، اما فعالیت خبرنگار دو چندان شد و مستقیما با این موضوع درگیر بودند. تا بتواند زحمات کادردرمان، درد و رنج بیماران و تلاش‌های مراکز درمانی را به گوش مردم برسانند.

 در تمام دنیا درِ اتاق مسئولین به روی خبرنگار باز است، اما گاهی شده برای ملاقات با یک معاون یا مدیرکل اداره‌ای ساعت‌ها و حتی روز ها منتظر مانده‌ایم در آخر هم آن مدیر یا معاون آنقدر از پاسخگویی طفره می‌رود که تمام خستگی انتظار به تن می‌ماند.

گرفتن حرمت خبرنگار در یک روز و برگزاری آیین تجلیل چاره‌ی کار نیست. چون از 18 مرداد به بعد خیلی از مسئولین هیچ خبرنگاری را به یاد نخواهند داشت و باز همان روال قبلی تکرار می‌شود.

 با جان گرفتن فضای مجازی متاسفانه بازار فیک نیوزها نیز داغ شد و کسانی که در این وادی فعال هستند بعضا به عنوان خبرنگار در ادارات معرفی می‌شوند و ارج وقرب بیشتری نسبت به خبرنگاران واقعی دارند و اکثرا هم کارشان کپی پیست و درج عکس‌های عکاسان دیگر به نام خودشان است. که متاسفانه بشدت مورد تمجید و تقدیر بسیاری از مدیران قرار می‌گیرند و به این شکل کار رسانه‌هایی که مدتها آموزش، تجربه، هزینه و عشق را در پرونده خود دارند سخت‌ و سخت‌تر می‌شود‌.

هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید، به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

 
مطالب مرتبط

هم‌زمان با استان‌های ایلام، لرستان، خوزستان و  کردستان

اجراى تئاتر خیابانى به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در کرمانشاه
هم‌زمان با استان‌های ایلام، لرستان، خوزستان و کردستان

اجراى تئاتر خیابانى به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در کرمانشاه

به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان و کردستان گروه‌های تئاتر خیابانی از سوم لغایت هفتم مهرماه به اجرا می پردازند.

|

با اعلام دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر

چهار نمایش از استان کرمانشاه در بخش خیابانی این جشنواره حضور دارند
با اعلام دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر

چهار نمایش از استان کرمانشاه در بخش خیابانی این جشنواره حضور دارند

پس از اعلام نتایج نمایش های راه یافته به سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، نمایش های خیابانی «آن سال ها »، «سرباز انقلاب»، «آل ونان» و «» به عنوان نمایندگان کرمانشاه در این جشنواره حضور دارند.

|

با حضور مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

مراسم رونمایی از پوستر سی و دومین جشنواره تئاتر استانی برگزار شد
با حضور مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

مراسم رونمایی از پوستر سی و دومین جشنواره تئاتر استانی برگزار شد

مراسم رونمایی از پوستر سی و دومین جشنواره تئاتر استانی با حضور مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد،معاون هنری و سینما و جمعی از پیشکسوتان تئاتر استان با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

|

نظرات کاربران