در حال بارگذاری ...

قبل از فاجعه هنرمندان را دریابید!

این روزها بیشترین چیزی که با آن مواجه هستیم اخبار ویروس کرونا است. پس از شیوع این ویروس در شهرهای مختلف ایران، کرونا به مرور تاثیرات متفاوت و مخربی بر حوزه فرهنگی و هنری جامعه گذاشته است

تئاتر کرمانشاه- مینا بهرامی تبار؛ همه میدانیم که زندگی با هنر آمیخته شده است. هنر تئاتر در طول سالیان گذشته همواره فراز و فرود بسیاری داشته و گاهی رونق و گاهی با رکود مواجه شده است. در زمان شیوع ویروس کرونا در کشور و جهان، جشنواره ها و اجراهای تئاتر جز اولین برنامه هایی بود که آن ها را روبه تعطیلی کشاند. با توجه به عقیده ی مسئولین ” تئاتر ” شغل محسوب نمی شود و متاسفانه بیمه بیکاری نیز شامل هنرمندان نمی شود. حال با این اوضاع به وجود آمده هنرمندانی که زندگی خود را از این راه می گذرانند باید چکار کنند؟

چاپ خانه ها و کانون های تبلیغاتی در زمان انتخابات، توانستند درآمد خوبی کسب کنند . برخی از کتاب فروشی ها نیز با دریافت سفارشات آنلاین و ارسال کتاب به درب منازل توانسته اند اندکی به فعالیت خود ادامه دهند، اما تئاتر شرایط مناسبی برایش تعریف نشده و آموزشگاه های هنری نیز تعطیل شده اند.

بسیاری از هنرمندان تئاتر نه کارمند و نه شغل ثابتی دارند که حقوق دریافت کنند، این بحران شکست مالی و اقتصادی بزرگی را برای هنرمندان کشور در پی دارد و آن ها را با مشکلات معیشتی فراوانی روبه می کند. بنابراین دولت باید تا حدودی جبران خسارت کند.

هرسال با نزدیک شدن ایام نوروز، درآمدهای نسبتا خوبی نصیب فعالان حوزه فرهنگی و هنری می‌شد، اما امسال به دلیل مشکلات اخیر چنین چیزی اتفاق نیفتاد و ضربه‌ای سخت به بدنه نحیف فرهنگ و هنر کشور وارد شد.

اگر کمی به عقب برگردیم به زمان حادثه سیل لرستان و آق قلا ویا زلزله ی کرمانشاه، هنرمندان بدون هیچ چشم داشتی به صورت داوطلبانه حاضر شدند در این بحران به وجود آمده در کنار مردم باشند. اما بحران کنونی گریبان گیر خود هنرمندان نیز شده است. باز هم با وجود این شرایط به صورت مجازی و با تولید محتوا درکنار مردم هستند.

عقب افتادن یا لغو بسیاری از برنامه‌ها نیز به نگرانی‌ها افزوده است و مشخص نیست تا چه زمانی موج کرونا ادامه خواهد یافت و آیا پس از آن کیفیت و استقبال مخاطبان از برنامه‌ها به روال است و یا زمان زیادی می برد تا ترس از حضور در مجامع عمومی میان مردم از بین برود.

جامعه هنری استان متاسفانه با بی مهری مسئولین روبه رو است و اگر به همین روال پیش رویم فاجعه ای جبران ناپذیر روی خواهد داد.

چندی پیش نامه ای با موضوع” تاثیر تعطیلی ها بر اثر شیوع کرونا در اقتصاد هنر” از طرف هنرمندان استان به دکتر هدایت حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ارسال شد.

در نامه ارسال شده صحبت از وضعیت این روز های هنرمندان بوده و این که در این شرایط بحران هیچ پشتوانه ای ندارد و هیچ نامی از آن ها ومشکلاتشان بیان نمی شود. حتی با وجود اینکه برخی از هنرمندان سال هاست دارای بیمه تامین اجتماعی هستند و اعلام شده چون کارفرما ندارند و حق بیمه ی سه درصدی را پرداخت نمی کنند مشمول بیمه بیکاری نمی شوند.

در این میان سوالی ازمعاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار پرسیده شد، متاسفانه در این مدت زمان هیچ پاسخی از سمت ایشان دریافت نکرده ایم.

بار دیگر من این سوال را از استاندار محترم جناب آقای بازوند ، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری جناب آقای نجفی مهر، معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی جناب آقای حاتمی و مدیرکل محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان جناب آقای فاضلی زاد می پرسم؛

شما چه تدارکی برای حمایت از هنرمندان استان درنظرگرفته اید؟
آیا قصد حمایت از هنرمندان استان را دارید؟

 نامه ارسال شده توسط هنرمندان به استانداری در ضمیمه همین یادداشت قرار دارد.

 
مطالب مرتبط

در نشست دبیر  جشنواره با  رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری

محورهای سی و دومین دوره جشنواره تئاتر کرمانشاه تبیین شد
در نشست دبیر جشنواره با رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری

محورهای سی و دومین دوره جشنواره تئاتر کرمانشاه تبیین شد

در نشست رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری با دبیر سی و دومین جشنواره استانی تئاتر کرمانشاه بر آگاهی‌بخشی درباره آسیب‌های اجتماعی و موضوعات شهروندی تاکید شد.

|

با اعلام دبیرخانه جشنواره تئاتر مقاومت

9 اثر از  کرمانشاه به بخش بازبینی نهایی راه پیدا کردند
با اعلام دبیرخانه جشنواره تئاتر مقاومت

9 اثر از کرمانشاه به بخش بازبینی نهایی راه پیدا کردند

با اعلام هیات ارزیابی متون بخش صحنه ای و خیابانی هفدهمین جشنوار سراسری «تئاتر مقاومت» 3 اثر در بخش صحنه ای و 6 اثر در بخش خیابانی از کرمانشاه به مرحله بازبینی نهایی راه یافتند.

|

نگاهی به عملکرد یکساله تئاتر کرمانشاه

اجرای بیش از صد نمایش صحنه‌ای و خیابانی در کرمانشاه
نگاهی به عملکرد یکساله تئاتر کرمانشاه

اجرای بیش از صد نمایش صحنه‌ای و خیابانی در کرمانشاه

در کنار جشنواره تئاتر استانی و نخستین جشنواره تئاتر تجربه های جوان و جشنواره هایی که با همکاری ارگان های مخعتلف برگزار شده، بیش از صد نمایش خیابانی و صحنه ای نیز در سالن ها و سطح شهرستان کرمانشاه در سال 98 به اجرا درآمده است.

|

حسین نادری کارگردان و نویسنده تئاتر و تلویزیون عنوان کرد؛

تئاتر خیابانی نقش موثری در انتقال مفاهیم به مردم دارد
حسین نادری کارگردان و نویسنده تئاتر و تلویزیون عنوان کرد؛

تئاتر خیابانی نقش موثری در انتقال مفاهیم به مردم دارد

حسین نادری کارگردان، بازیگر نویسنده تئاتر و تلویزیون با اشاره به این که تئاتر خیابانی نسبت به تئاتر صحنه ای ارتباط بیشتری با تماشاچی دارد و با توجه به وقفه چهارماهه اجرایی، خوشبختانه پویش «من، تو، ما، تئاتر، زندگی، کرونا» با استقبال خوبی روبه رو شده است.

|

مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران؛

تکلیف حمایت از گروه های تئاتری را روشن می کنیم
مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران؛

تکلیف حمایت از گروه های تئاتری را روشن می کنیم

رضا بصیرت مدیرعامل جدید انجمن هنرهای نمایشی ایران گفت:‌ به زودی دستورالعملی برای نحوه حمایت از گروه های تئاتری در ایام کرونا آماده می کنیم که تکلیف را مشخص کند، هر چند نمی توانیم همه ضرر و زیان گروه ها و سالن ها را جبران کنیم.

|

نظرات کاربران